خدمات شبکه های پسیو نوری (PON)

 

شبکه‌های کامپیوتری همواره در حال توسعه هستند و به‌همراه این توسعه، تکنولوژی‌­های جدید ابداع می‌شوند و به نسبت نیازهای جدید ظهور می‌کنند. اواسط دهه ۹۰ به‌دلیل توسعه شبکه­‌های فیبر نوری و نیاز به پهنای باند بیشتر و سطح دسترسی بالاتر در مسافت‌­های طولانی علی‌­الخصوص شبکه­‌های گسترده شهری، فناوری PON (Passive Optical Network)  ابداع شد. بستر فیبر نوری، از توزیع­‌کننده سرویس تا استفاده کننده نهایی، به‌صورت passive و بدون استفاده از تجهیزات فعال امتداد یافته و امکان انتقال اطلاعات تا مسافت­‌های طولانی با استفاده از فیبر نوری فراهم می­‌شود. با فناوری PON ارتباط بین هسته شبکه OLT و لایع دسترسی ONT به‌صورت passive انجام می‌گیرد و کاربر نهایی با استفاده از پورت‌های ONT می‌تواند سرویس‌های مورد نظر را دریافت کند. این ارتباط passive با استفاده از کابل‌های فیبر نوری، drop cableها، Splitterها و سربندی‌های فیبر نوری از قبیل fast connector و Pigtail برقرار می­‌گردد. 

PON خدمات

مزایای PON

 مزیت برقراری این ارتباط passive حذف شدن دستگاه‌های فعال در لایه توزیع و نیاز به فضای کمتر قرارگیری تجهیزات است. همچنین نیازی به سیستم خنک‌کننده و برق مطمئن برای دستگاه‌­­های فعال بین راه نیست و تنها در ابتدا و انتهای مسیر ارتباط، به تامین برق مطمئن و سیستم خنک­‌کننده مناسب نیاز خواهد بود.

از ویژگی­‌های تکنولوژی PON می­‌توان به قابلیت ارتقای کل شبکه با تغییر دستگاه­‌های فعال ابتدا و انتهای مسیر اشاره کرد. این ویژگی در صورتی امکان­‌پذیر است که طراحی اولیه به درستی انجام پذیرد و امکان توسعه آتی در طراحی در نظر گرفته شود.

 می­‌توان از تکنولوژی PON در طراحی شبکه داخلی ساختمان‌های با وسعت بالا نیز بهره برد. در این نوع استفاده که به اختصار  POL(Passive Optic Lan) گفته می­‌شود، ارتباطات داخلی ساختمان با استفاده از فیبر نوری و OLT و ONT برقرار شده و تمامی سرویس­‌های داخلی ساختمان از قبیل CCTV , ACC , BMS , Data , Voice و دیگر سرویس­‌های مورد نیاز احتمالی با استفاده از بستر POL به کاربر نهایی ارائه خواهد شد.

نسل جدید فناوری PON بر مبنای استاندارد ITU-T G.984 و با نام GPON (Gigabit-capable Passive Optical Networks) با بهبود کیفیت و ظرفیت همراه بوده است.

رویکرد فناوری اطلاعات ایرانیان

از آن‌جا که اجرا پروژه‌های PON به دلیل گستردگی و پیچیدگی نیازمند بررسی تمام جوانب است لذا طراحی و ارزیابی پروژه، پیش از اجرا، بسیار حائز اهمیت است. به‌عنوان مثال استفاده از POL همواره به‌­صرفه نبوده و استفاده از آن باید به نسبت وسعت و سرویس­‌های مورد نیاز ساختمان توسط کارشناسان خبره مورد بررسی قرار گرفته و ارزیابی گردد.  شرکت فناوری اطلاعات ایرانیان مفتخر است در تمامی مراحل ارزیابی ، طراحی ، تامین و اجرای شبکه PON شما را همراهی کند.

 

راهکارها و خدمات شرکت

  • ارزیابی و امکان‌سنجی
  • طراحی شبکه PON
  • تامین قطعات و اجرای شبکه