راهکار مقابله با بحران خرابی داده (Disaster Recovery)

 

بر اساس گزارش موسسه تحقیقاتی Gartner، چهل درصد از شرکتهایی که دچار بحران خرابی داده‌ها می‌شوند، اگر نتوانند در عرض ۲۴ ساعت به اطلاعاتشان دسترسی داشته باشند، در معرض ورشکستگی قرار خواهند گرفت. ۹۳ درصد از کسب و کارهایی که بر اثر بحران خرابی داده بیش از ۱۰ روز، مرکز داده آنها از سرویس‌دهی خارج شده بود، در همان سال ورشکست شده‌اند. این آمارها و صدها آمار مشابه دیگر ضرورت Disaster Recovery (DR) و Business Continuity (BC) را برای سازمان‌ها نشان می‌دهد. راهکارهای سنتی مختلفی برای BC وجود دارد که عمدتاً مبتنی بر برنامه‌های کاربردی هستند، مانند Oracle RAC، MS Clustering for SQL، Exchange Database Access Group (DAG). همچنین راهکارهای دیگری در سطح زیرساختی وجود دارد که مبتنی بر پشتیبان‌گیری و Data Replication است.

Disaster Recovery مقابله با بحران خرابی داده-

اما پیاده‌سازی این راهکارها، پیچیده و با صرف هزینه‌های زیاد امکان‌پذیر است، از طرفی زمان بازیابی اطلاعات (Recovery Time Objective-RTO) و میزان اطلاعات هدر رفته (Recovery Point Objective-RPO) و همچنین فرآیند بازیابی اطلاعات زیاد و طولانی است.با توجه به رشد چشمگیر مجازی‌سازی (Virtualization) در فناوری اطلاعات و نیز بر‌اساس ویژگی‌های خاص ماشین‌های مجازی نظیر عدم وابستگی به سخت‌افزار، مجزا و قابل بسته‌بندی بودن، شرکت‌های ارایه کننده محصولات ذخیره‌سازی و مجازی‌سازی راهکارهای مطمئنی برای BC/DR ارائه کرده-اند که شرکت Dell EMC و VMware بعنوان پیشرو در راهکارهای ذخیره‌سازیو مجازی‌سازی اطلاعات، از این امر مستثنی نیستند.

ساختار Recoverpoint For Virtual Machines

 

ساختار Recoverpoint For Virtual Machines

تکنیکهای سنتی برای یکسان‌سازی اطلاعات معمولا نقاط بازیابی (Restore Point) محدودی دارند و عموما در صورت بروز بحران فقط می‌توان به آخرین Restore Point بازگشت. درصورتی که بحران در Production Data در اثر بروز خطای انسانی، نرم افزاری، حمله ویروسی و یا سایبری و موارد مشابه اتفاق بیفتد، دقیقا همان بحران در سایت دوم نیز روی خواهد داد و می‌تواند خسارت جبران ناپذیری را به سازمان وارد کند.

برخلاف راهکارهای سنتی، تکنیک Continuous Data Protection (CDP) تمامی تغییرات در اطلاعات مبدا را رهگیری کرده و آن را Journal Volume که شامل اطلاعات و Metadataها می‌باشد، ذخیره می‌کند تا در صورت بروز بحران، اطلاعات به هر زمان دلخواه قابل بازیابی باشد. CDP هم بصورت یکسان‌سازی Local جهت Business Continuity و هم بصورت یکسان‌سازی Remote جهت Disaster Recovery قابل پیاده‌سازی می‌باشد. همچنین در راهکارهای CDP اطلاعات می‌تواند در بیشتر از یک سایت بصورت همزمان Synchronous و یا غیر همزمان Asynchronous کپی گردد.

کمپانی Dell EMC راهکار RecoverPoint for Virtual Machines را برای محافظت از ماشین‌های مجازی VMware بصورت Local و یا Remote بر پایه تکنیک CDP ارایه کرده است.

 

خدمات شرکت فناوری اطلاعات ایرانیان

شرکت فناوری اطلاعات ایرانیان با برگزاری جلسه با کارفرما و کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص حجم و نوع داده، سیستم عاملها و پایگاه‌های داده ماشین‌های مجازی کاندید شده برای محافظت، زیرساخت شبکه مجازی سایت اصلی و پشتیبان، لینک ارتباطی بین دو سایت، نحوه سرویس‌دهی ماشین‌های مجازی در صورت بروز بحران، طرح اجرایی پیاده سازی راهکار RecoverPoint for VMs را برای آن سازمان ارائه می نماید. در صورت تایید کارفرما، پس از تامین لایسنسهای مورد نیاز، نصب و راه اندازی، تست، آموزش راهبری و پشتیبانی زیرساخت ایجاد شده را برعهده می گیرد.